"móraid" meaning in All languages combined

See móraid on Wiktionary

Verb [Old Irish]

Etymology: From Proto-Celtic *mārāti. Equivalent to mór + -aid. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*mārāti}} Proto-Celtic *mārāti, {{affix|sga|mór|-aid}} mór + -aid Head templates: {{head|sga|verb||{{{conj}}}||{{{conj2}}}||{{{prot}}}||{{{prot2}}}||{{{1}}}||{{{2}}}|head=|var=}} móraid, {{sga-verb}} móraid Inflection templates: {{sga-conj-simple|future_3p_conj=·mórfat|future_3s_conj=·mórfa|future_3s_rel=mórfas|future_class=f|future_ps_conj=·mórfaider|imperative_3s=mórad|imperative_pp=mórtar|imperfect_2s=·mártha|imperfect_3p=·mórtais|imperfect_3s=·mórad|imperfect_pp=·mórtais|perfect_2s_deut=ro·mórais|perfect_3p_deut=ro·mórsat|perfect_3s_deut=ro·mór|perfect_pp_deut=ro·mártha|perfect_ps_deut=ro·mórad|present_3s_abso=mórid|present_3s_abso2=mórthus|present_3s_abso2_q=with suffixed pronoun <i class="Latn mention nowrap" lang="sga">-us</i>|present_3s_rel=máras|present_class=A I|preterite_2s_conj=·mórais|preterite_3p_conj=·mórsat|preterite_3s_abso=mórsus|preterite_3s_abso_q=with suffixed pronoun <i class="Latn mention nowrap" lang="sga">-us</i>|preterite_3s_conj=·mór|preterite_class=s|preterite_pp_conj=·mártha|preterite_ps_conj=·mórad|subjunctive_2s_abso=mórae|subjunctive_3p_rel=mórate|subjunctive_class=a|verbal_noun=mórad}} Forms: future present [table-tags], mórid [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], mórthus [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], máras [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], ·mártha [active, error-unrecognized-form, second-person, singular], ·mórad [active, error-unrecognized-form, singular, third-person], ·mórtais [active, error-unrecognized-form, plural, third-person], ·mórtais [error-unrecognized-form, passive, plural], mórsus [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], ·mórais [active, error-unrecognized-form, preterite, second-person, singular], ·mór [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], ·mórsat [active, error-unrecognized-form, plural, preterite, third-person], ·mórad [error-unrecognized-form, passive, preterite, singular], ·mártha [error-unrecognized-form, passive, plural, preterite], ro·mórais [active, error-unrecognized-form, perfect, second-person, singular], ro·mór [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ro·mórsat [active, error-unrecognized-form, perfect, plural, third-person], ro·mórad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ro·mártha [error-unrecognized-form, passive, perfect, plural], ·mórfa [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], ·mórfat [active, error-unrecognized-form, future, plural, third-person], ·mórfaider [error-unrecognized-form, future, passive, singular], mórfas [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], mórae [active, error-unrecognized-form, present, second-person, singular, subjunctive], mórate [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive, third-person], mórad [active, imperative, past, singular, third-person], mórtar [imperative, passive, past, plural], mórad [active, first-person, noun-from-verb, past, singular, subjunctive], máraid [alternative]
  1. to make great, to magnify, to glorify, to praise
    Sense id: en-móraid-sga-verb-aDN04t70
  2. to make greater, to increase
    Sense id: en-móraid-sga-verb-Yu8AFMWZ Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -aid, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 25 75 Disambiguation of Old Irish terms suffixed with -aid: 31 69 Disambiguation of Pages with 1 entry: 44 56 Disambiguation of Pages with entries: 23 77

Inflected forms

{
  "etymology_links": [
    [
      "*mārāti",
      "Reconstruction:Proto-Celtic/mārāti"
    ],
    [
      "mór",
      "mór#Old_Irish"
    ],
    [
      "-aid",
      "-aid#Old_Irish"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*mārāti"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *mārāti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "mór",
        "3": "-aid"
      },
      "expansion": "mór + -aid",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *mārāti. Equivalent to mór + -aid.",
  "forms": [
    {
      "form": "future present",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-simple",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mórid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórthus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "máras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mártha",
      "links": [
        [
          "·mártha",
          "mártha#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórad",
      "links": [
        [
          "·mórad",
          "mórad#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórtais",
      "links": [
        [
          "·mórtais",
          "mórtais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórtais",
      "links": [
        [
          "·mórtais",
          "mórtais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mórsus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórais",
      "links": [
        [
          "·mórais",
          "mórais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·mór",
      "links": [
        [
          "·mór",
          "mór#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórsat",
      "links": [
        [
          "·mórsat",
          "mórsat#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórad",
      "links": [
        [
          "·mórad",
          "mórad#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·mártha",
      "links": [
        [
          "·mártha",
          "mártha#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mórais",
      "links": [
        [
          "ro·mórais",
          "romórais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mór",
      "links": [
        [
          "ro·mór",
          "romór#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mórsat",
      "links": [
        [
          "ro·mórsat",
          "romórsat#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mórad",
      "links": [
        [
          "ro·mórad",
          "romórad#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mártha",
      "links": [
        [
          "ro·mártha",
          "romártha#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórfa",
      "links": [
        [
          "·mórfa",
          "mórfa#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórfat",
      "links": [
        [
          "·mórfat",
          "mórfat#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórfaider",
      "links": [
        [
          "·mórfaider",
          "mórfaider#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mórfas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mórate",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórtar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mórad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "noun-from-verb",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "máraid",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "{{{prot2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{1}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{conj}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{conj2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{prot}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "móraid",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "móraid",
      "name": "sga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "future_3p_conj": "·mórfat",
        "future_3s_conj": "·mórfa",
        "future_3s_rel": "mórfas",
        "future_class": "f",
        "future_ps_conj": "·mórfaider",
        "imperative_3s": "mórad",
        "imperative_pp": "mórtar",
        "imperfect_2s": "·mártha",
        "imperfect_3p": "·mórtais",
        "imperfect_3s": "·mórad",
        "imperfect_pp": "·mórtais",
        "perfect_2s_deut": "ro·mórais",
        "perfect_3p_deut": "ro·mórsat",
        "perfect_3s_deut": "ro·mór",
        "perfect_pp_deut": "ro·mártha",
        "perfect_ps_deut": "ro·mórad",
        "present_3s_abso": "mórid",
        "present_3s_abso2": "mórthus",
        "present_3s_abso2_q": "with suffixed pronoun <i class=\"Latn mention nowrap\" lang=\"sga\">-us</i>",
        "present_3s_rel": "máras",
        "present_class": "A I",
        "preterite_2s_conj": "·mórais",
        "preterite_3p_conj": "·mórsat",
        "preterite_3s_abso": "mórsus",
        "preterite_3s_abso_q": "with suffixed pronoun <i class=\"Latn mention nowrap\" lang=\"sga\">-us</i>",
        "preterite_3s_conj": "·mór",
        "preterite_class": "s",
        "preterite_pp_conj": "·mártha",
        "preterite_ps_conj": "·mórad",
        "subjunctive_2s_abso": "mórae",
        "subjunctive_3p_rel": "mórate",
        "subjunctive_class": "a",
        "verbal_noun": "mórad"
      },
      "name": "sga-conj-simple"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to make great, to magnify, to glorify, to praise"
      ],
      "id": "en-móraid-sga-verb-aDN04t70",
      "links": [
        [
          "great",
          "great"
        ],
        [
          "magnify",
          "magnify"
        ],
        [
          "glorify",
          "glorify"
        ],
        [
          "praise",
          "praise"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 75",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 69",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -aid",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "44 56",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 77",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to make greater, to increase"
      ],
      "id": "en-móraid-sga-verb-Yu8AFMWZ",
      "links": [
        [
          "greater",
          "greater"
        ],
        [
          "increase",
          "increase"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "móraid"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish a subjunctive verbs",
    "Old Irish class A I present verbs",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish f future verbs",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish s preterite verbs",
    "Old Irish simple verbs",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms suffixed with -aid",
    "Old Irish verbs",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*mārāti",
      "Reconstruction:Proto-Celtic/mārāti"
    ],
    [
      "mór",
      "mór#Old_Irish"
    ],
    [
      "-aid",
      "-aid#Old_Irish"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*mārāti"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *mārāti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "mór",
        "3": "-aid"
      },
      "expansion": "mór + -aid",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *mārāti. Equivalent to mór + -aid.",
  "forms": [
    {
      "form": "future present",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-simple",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mórid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórthus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "máras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mártha",
      "links": [
        [
          "·mártha",
          "mártha#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórad",
      "links": [
        [
          "·mórad",
          "mórad#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórtais",
      "links": [
        [
          "·mórtais",
          "mórtais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórtais",
      "links": [
        [
          "·mórtais",
          "mórtais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mórsus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórais",
      "links": [
        [
          "·mórais",
          "mórais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·mór",
      "links": [
        [
          "·mór",
          "mór#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórsat",
      "links": [
        [
          "·mórsat",
          "mórsat#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórad",
      "links": [
        [
          "·mórad",
          "mórad#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·mártha",
      "links": [
        [
          "·mártha",
          "mártha#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mórais",
      "links": [
        [
          "ro·mórais",
          "romórais#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mór",
      "links": [
        [
          "ro·mór",
          "romór#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mórsat",
      "links": [
        [
          "ro·mórsat",
          "romórsat#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mórad",
      "links": [
        [
          "ro·mórad",
          "romórad#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ro·mártha",
      "links": [
        [
          "ro·mártha",
          "romártha#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórfa",
      "links": [
        [
          "·mórfa",
          "mórfa#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórfat",
      "links": [
        [
          "·mórfat",
          "mórfat#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·mórfaider",
      "links": [
        [
          "·mórfaider",
          "mórfaider#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mórfas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mórate",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mórtar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mórad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "noun-from-verb",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "máraid",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "{{{prot2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{1}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{conj}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{conj2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{prot}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "móraid",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "móraid",
      "name": "sga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "future_3p_conj": "·mórfat",
        "future_3s_conj": "·mórfa",
        "future_3s_rel": "mórfas",
        "future_class": "f",
        "future_ps_conj": "·mórfaider",
        "imperative_3s": "mórad",
        "imperative_pp": "mórtar",
        "imperfect_2s": "·mártha",
        "imperfect_3p": "·mórtais",
        "imperfect_3s": "·mórad",
        "imperfect_pp": "·mórtais",
        "perfect_2s_deut": "ro·mórais",
        "perfect_3p_deut": "ro·mórsat",
        "perfect_3s_deut": "ro·mór",
        "perfect_pp_deut": "ro·mártha",
        "perfect_ps_deut": "ro·mórad",
        "present_3s_abso": "mórid",
        "present_3s_abso2": "mórthus",
        "present_3s_abso2_q": "with suffixed pronoun <i class=\"Latn mention nowrap\" lang=\"sga\">-us</i>",
        "present_3s_rel": "máras",
        "present_class": "A I",
        "preterite_2s_conj": "·mórais",
        "preterite_3p_conj": "·mórsat",
        "preterite_3s_abso": "mórsus",
        "preterite_3s_abso_q": "with suffixed pronoun <i class=\"Latn mention nowrap\" lang=\"sga\">-us</i>",
        "preterite_3s_conj": "·mór",
        "preterite_class": "s",
        "preterite_pp_conj": "·mártha",
        "preterite_ps_conj": "·mórad",
        "subjunctive_2s_abso": "mórae",
        "subjunctive_3p_rel": "mórate",
        "subjunctive_class": "a",
        "verbal_noun": "mórad"
      },
      "name": "sga-conj-simple"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to make great, to magnify, to glorify, to praise"
      ],
      "links": [
        [
          "great",
          "great"
        ],
        [
          "magnify",
          "magnify"
        ],
        [
          "glorify",
          "glorify"
        ],
        [
          "praise",
          "praise"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to make greater, to increase"
      ],
      "links": [
        [
          "greater",
          "greater"
        ],
        [
          "increase",
          "increase"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "móraid"
}

Download raw JSONL data for móraid meaning in All languages combined (7.1kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'abs.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'conj.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'rel.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'abs.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'conj.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'rel.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'abs.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'conj.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'rel.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'abs.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'conj.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'rel.'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
  "path": [
    "móraid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "móraid",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.